Katedra gotycka w Chartres

Wpis

poniedziałek, 11 stycznia 2010

Chartres a Cyganie

Francuski pisarz Pierre Derlon poświęcił ponad trzydzieści lat życia badając codzienność i obyczaje francuskich plemion cygańskich. Cyganie dopuścili go na wgląd do ich najsekretniejszej tajemniczej wiedzy.

Derlon zauważył, że starszy jednego z rodów w ciągu dnia udawał się niejednokrotnie do położonego na uboczu "ogrodu wtajemniczenia", aby tam oddawać się medytacji.Wszystkie plemiona cygańskie, które nawiedził, "ogrody" posiadały zawsze taki sam układ.W prostokącie oznaczonym drewnianymi palikami rozkładano w dwóch rzędach figury geometryczne zrobione z drewna i blachy: po jednym prostokącie, kwadracie i kole,które pomalowane były na przemian na niebiesko i czerwono


Wpatruj się, może coś zobaczysz ! A jak nie dziś, to powtórz jutro !

Później Derlona wprowadzono w tajniki tych ogrodów, polegające na tym, iż medytujący siada przed rozłożonymi tablicami i wpatruje się w taki sposób, aby obydwa rzędy figur pozornie podwajały się i wreszcie łączyły pośrodku w jeden.
Poprzez częste ćwiczenia i nam może się udać na coraz dłuższy czas zatrzymania iluzyjnego obrazu pośrodku tablic i osiągnąć w ten sposób stanu głębokiej medytacji.
Pewnego dnia zapytał cygańskiego patriarchę Pietro Hartissa, skąd Cyganie znają te tablice, na co ten odparł, że pochodzą one z katedry Chartres.
Odpowiedź cygańskiego patriarchy ma decydujące znaczenie dla odtworzenia budowli wg. schematu tablic.
Wynika z tego, że podstawą do planu budowy katedry była sekretna wiedza trzech figur: koła, kwadratu i prostokąta, rozłożonych na płaszczyźnie poziomej.

Jeśli wpiszemy powyższe figury w obrys wewnętrzny katedry, to okaże się, że:
- na kole skonstruowany jest - Portal Królewski
-na kwadracie - Nawa Główna
-na prostokącie - Prezbiterium

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
krzychkizier
Czas publikacji:
poniedziałek, 11 stycznia 2010 16:16

Polecane wpisy