Katedra gotycka w Chartres

Wpis

sobota, 09 stycznia 2010

Rekonstrukcja budowy katedry Chartres

Pożar drewnianego kościoła w 1194 roku na wzgórzu pozostawił tylko zgliszcza,ocalałą suknię sancta camisia i studnie po celtyckiej działalności druidów.

Każda budowla, także katedra gotycka Chartres posiadała przed rozpoczęciem budowy plan budowy.
Spróbujmy więc ten plan odtworzyć.Niewątpliwie pierwszą czynnością jaką wykonano na terenie wzgórza, było uporządkowanie placu po spalonym drewnianym kościele.
Ponieważ katedra posiada astronomiczne ustawienie na plac budowy w pierwszej kolejności weszli astronomowie i geodeci dla oznaczenia dokładnych punktów odniesienia do słońca i gwiazd.

Współrzędne geograficzne tegoż miejsca to:

48o 26 '50" N

1o 29' 14" S

Portal Północny

Astronomowie, ponieważ katedra Chartres, jak i pozostałe perełki ustawiono dokładnie do gwiazd gwiazdozbioru Panny.

Ponieważ krzyż Chartres jest symbolem słońca, ustawiono go dokladnie na wschód w dniu przesilenia letniego.

Krzyż katedry wyraźnie ustawiono tak, że dłuższe jego ramię, to linia wschodu słońca w przesileniu letnim, natomiast krótsze, to zachód słońca w przesileniu letnim.

Niewątpliwie na liniach tych należy szukac w terenie poszczególnych obiektów i dojsc do rozwiązania kodu Chartres

To taka ciekawostka, którą każdy czytający ten tekst może się zabawic i dojśc do niesamowitych rewelacji. Zauważyłem to na przykładzie katedry gotyckiej Paris...

 

Dlaczego ta Katedra uważana jest za kolebkę średniowiecznego i można by rzec współczesnego Chrześcijaństwa a 90% zdobień i symboli tej katedry w żaden sposób nie odzwierciedla Chrześcijaństwa ? Wbity w jedną z płyt gwóźdż odbijający światło 21 października każdego roku, na który to światło pada przez dziurke w witrażu Świętego Apolinarego ( od imienia Apollo BÓG SŁOŃCA ) to raczej nie symbol chrześcijan. Ogrom znaków zodiaku to również nie chrześcijańskie tradycje, labirynt na posadzce który należy przejść bez butów, to znów Islam. A więc to nie kult chrześcijaństwa a jedynie połączenie wszystkich religii i wyciągnięcie z nich wszystkiego co najlepsze.Wynika z powyższego, że kalendarz i krzyż równonocy i przesileń odgrywał w konstrukcji najważniejsze funkcje w projektowaniu katedry.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
krzychkizier
Czas publikacji:
sobota, 09 stycznia 2010 19:13

Polecane wpisy